Vyberte položku Stránka

Kolagén pomáha krásnej pleti a zdravým kĺbom. Viete prečo?

Kolagén pomáha krásnej pleti a zdravým kĺbom. Viete prečo?

Ľudia od pradávna hľadajú elixír dlhovekosti a večnej mladosti. V dnešnej dobe si  je možné  zaobstarať množstvo prípravkov, ktoré vám sľubujú tzv. anti-aging efekt. A viete, čo je ich hlavnou prísadou ? Je ním kolagén. Avšak boj proti vráskam nie je jeho jedinou a najhlavnejšou funkciou.

Čo je to kolagén a aké sú jeho hlavné funkcie ?

Kolagén tvorí najväčší podiel bielkovín v našom tele a pre ľudský organizmus je nevyhnutný. Dodáva silu a elasticitu pokožke a pomáha nahrádzať odumreté bunky novými. Pokiaľ ide o naše kĺby a šľachy, tak by sme kolagén mohli nazvať „prírodnou maltou“, pretože drží všetko pekne pohromade.

Najviac kolagénu produkuje naše telo v mladom veku. Čím starneme, tým sa spomaľuje aj tvorba kolagénu. Za vrásky, ochabnutie pokožky, či tzv. vŕzganie v kolenách môžeme „poďakovať“ práve tomuto degeneratívnemu procesu.

Ak ešte k tomu fajčíte, intenzívne sa vystavujete slnečným lúčom alebo vediete nezdravý životný štýl, nečudujte sa, ak sa príznaky starnutia u vás objavia o niečo skôr ako u vašich rovesníkov. Dochádza u vás totiž k enormnému zníženiu, ba až k úplnému vyčerpaniu hladiny kolagénu.

Všetko však záleží aj na genetike. Vedci zistili, že ochorenia súvisiace s kolagénom sú spôsobené kombináciou genetických faktorov, nedostatkom príjmu potravín bohatých na kolagén, nutričných nedostatkov a tráviacich problémov ovplyvňujúcich syntézu kolagénu.

Čo obsahuje kolagén?

Kolagén je často označovaný aj za „komplexný proteín“, pretože obsahuje až 19 rôznych aminokyselín. Kolagén obsahuje najväčšie množstvo prolínu, glycínu , glutamínu a arginínu. Tieto aminokyseliny sú stavebným prvkom našich svalov a hrajú dôležitú rolu pri všetkých biologických procesoch, ktoré sa odohrávajú v tele každého živého organizmu.

Kolagén nájdete aj v strave, len treba správne hľadať

Množstvo kolagénu v organizme dokážeme zvýšiť aj prostredníctvom stravy. Neváhajte a spestrite si svoj jedálniček nasledovnými potravinami:

Pre nás asi najmenej chutnými, no v iných krajinách považovanými za delikatesu, sú kuracie beháky. Najlepšie si vraj na nich pochutnáte, ak sú vyprážané alebo ich jednoducho pridajte do kuracej polievky pre lepšiu chuť. Kolagén nájdete aj vo vajíčkach. Rybie mäso nie je bohaté len na vitamíny a minerálne látky, ale taktiež aj na kolagén.  Rybí kolagén je prirodzene dobre stráviteľný a dokáže sa rýchlo absorbovať do organizmu. Pre vegetariánov zas odporúčame zelenú, tmavúčervenú zeleninu či produkty zo sóje.

Tip: Prečítajte si aj článok, ako si pripraviť chutné a Zdravé Raňajky.

Kolagén na pleť – krém alebo výživový doplnok ?

Kolagén sa používa aj ako prísada do rôznych kozmetických prípravkov. Najčastejšie sú to krémy a séra. Takéto prípravky nám sľubujú boj proti vráskam a starnutiu pleti.

Najnovším trendom sú kolagénové nápoje. Sú ľahko stráviteľné a obsahujú väčšie množstvo hydrolyzovaného kolagénu ako tabletky. Hydrolyzovaný kolagén je najúčinnejší vtedy, keď sa dostane do hlbších vrstiev pokožky (dermis) a presne to kolagénové nápoje dokážu.

TIP: 320 stranová kniha od uznávanej výživovej poradkyne Jessicy Sepel Zdravá a Krásna, prináša  zaujímavé čítanie so skvelými tipmi, ako byť zdravá a krásna:

Na kĺby vám najlepšie pomôže komplexný výživový doplnok s kolagénom

Starší ľudia ale i športovci vedia, že bez kĺbovej výživy sa jednoducho nezaobídu, ak nechcú trpieť chronickými bolesťami kĺbov. Výživové doplnky určené na regeneráciu kĺbov obsahujú okrem kolagénu aj chondroitín sulfát, kyselinu hyalurónovúmetylsulfonylmetán. Výživové doplnky sú voľnopredajné a zoženiete ich v každej lekárni, najčastejšie v podobe tabletiek.

Pozitívne účinky kolagénu na zdravie

Tá najdôležitejšia výživa pre kĺby

Mali ste niekedy pocit, že vám pri každom pohybe „vŕzga“ v kolenách, že vaše kĺby sú stuhnuté a cítite bolesť pri každom pohybe? Bude to zrejme rapídna strata kolagénu, ktorá má presne takéto sprievodné príznaky. Keď stratíme potrebné množstvo kolagénu, naše šľachy, väzy a kĺby sa začnú ako keby odierať. Predstavte si staré dvere, ak nie sú namazané, vŕzgajú. Rovnaký efekt má aj nízka hladina kolagénu, jednoducho strácame potrebné mazivo.

Výskumníci z Harvardského Beth Israel Deaconess Medical  Censter zistili, že pacientom, ktorí trpia na reumatoidnú artritídu, kolagén typu 2 uľavuje od bolesti, znižuje opuchy a citlivosť kĺbov. Iné štúdie dokázali, že pravidelným zvyšovaním hladiny kolagénu typu 2 u pacientov s osteoartritídou dochádza k celkovému zlepšeniu pohyblivosti kĺbov pri každodenných aktivitách – chôdza, stúpanie po schodoch, vstávanie.

Pomáha rozhýbať vaše lenivé črevo

Syndróm dráždivého čreva je závažným chronickým ochorením tráviaceho traktu. Je to stav pri ktorom jedovaté toxíny prechádzajú na miesto, kde by nemali čo robiť. Je ním váš tráviaci trakt. Ak týmto ochorením ľudovo nazývaným aj „lenivé črevo“ trpíte, siahnite po kolagéne. Ten totiž pomáhaj rozkladať proteíny, upokojuje a obnovuje črevnú mikroflóru, hojí poškodené črevné bunkové steny, v ktorých nahromaďuje hojivé aminokyseliny.

Najväčším prínosom konzumácie kolagénu pre váš tráviaci trakt je napomáhanie tvorby spojivového tkaniva, vďaka čomu sa „uzdravuje a utesňuje“ ochranná výstelka. Rovnako tak kolagén pomáha aj pri Crohnovej chorobeulceróznej kolitíde.

Odporúčame: Kolagénové produkty nájdete aj v obchode Vivantis:  

Pozitívne účinky kolagénu na krásu

Zlepšuje elasticitu kože, kvalitu vlasov a nechtov

Ako starneme, produkcia kolagénu klesá – áno, aj práve vo chvíli, keď čítate tieto riadky. Príznaky si všimnete na prvý pohľad. Začína sa to jemnými vráskami na čele, ktoré sa časom prehĺbia, pleť bude vypadať ochabnuto a mdlo. Ak budete  prijímať kolagén, vaša pleť sa vám poďakuje. Bunky sa budú regenerovať rýchlejšie, vďaka čomu bude vaša pleť  vypadať pevnejšie, vypnutejšie a hladšie. A je to aj vedecky dokázané!

Tento fakt tak prispieva ku skutočnosti, že kolagén sa stal jedným z najlepších dostupných prírodných zložiek v starostlivosti o pleť.

Kolagén taktiež  znižuje príznaky celulitídyvýskyt strií. Ak má vaša koža menej kolagénu, je tenšia a náchylnejšia na praskanie (strie) znamená to, že aj celulitída bude u vás oveľa viac viditeľnejšia.

Ak sú vaše vlasy ako slama, rozhodne vám chýba kolagén. Kolagén je aj stavebným prvkom silných a zdravých vlasov. Ak je ho nedostatok, vlasy sa častejšie lámu, sú tenšie a postupne vypadávajú.

Kolagén to nie sú, len prípravky na pleť, ktoré nám každý deň predkladajú obchody s kozmetikou. Kolagén je hlavne najdôležitejší proteín, ktorý stojí za našim zdravým a pohodou. Ak trpíte na jeden z vyššie spomínaných príznakov, skúste zvýšiť príjem kolagénu  či už formou stravy alebo prostredníctvom výživových doplnkov. Uvidíte, že zmeny sa dostavia čoskoro.

Odporúčame: Vysokokvalitný kolagénový nápoj Ramissio Royal:

Autor článku: Ivana H.

 

PRIDAJTE SA K NÁM

www.bionatural.sk

Kategórie