Vyberte položku Stránka

Lymfodrenáž má svoje kladné aj záporné účinky. Poznáte ich?

Lymfodrenáž má svoje kladné aj záporné účinky. Poznáte ich?

Ľudské telo si môžeme predstaviť ako dokonalý stroj, ktorý každým okamihom neúnavne pracuje. Niekedy však aj tomuto dokonalému stroju treba dopomôcť a znova ho „naštartovať“, aby stopercentne fungoval. Skvelým preventívnym a liečebným pomocníkom pre náš organizmus je jemná a relaxačná lymfodrenáž – lymfatická masáž, ktorá dokáže zázraky. Vyskúšajte ju aj vy.

Akú funkciu zohráva lymfatický systém v tele?

Lymfatický systém je tvorený lymfatickými cievami, lymfatickými  kapilármi, lymfatickými uzlinami a lymfatickými kmeňmi. Neodmysliteľnou funkciou lymfatického systému je najmä zabezpečenie bezproblémového fungovania imunitného systému. Ak lymfatický (miazgový) systém funguje správne, je skvelým optimalizátorom podmienok medzibunkového priestoru, filtračným a čistiacim systémom.

Lymfatický systém dokáže absorbovať  prebytočné tekutiny v tele  a zaistiť ich návrat naspäť do krvného riečiska. Ďalšou dôležitou úlohou lymfatického systému je aj odstraňovanie jedovatých látok, ktoré vznikajú pri metabolickom procese, ale aj tých, ktoré sa do nášho organizmu dostanú z vonkajšieho prostredia.

Ak lymfatický systém nefunguje správne, veľmi rýchlo sa to prejaví na vašom zdraví. Nefunkčnosť lymfatického systému spôsobuje nadmerné zadržiavanie vody, hromadenie tuku a odpadových látok v tele. Lymfatický systém nedokáže plniť svoje funkcie a toxické látky, voda, soli a tuky sa začnú ukladať v medzibunkovom priestore. Tento stav, ak sa včas nerieši, môže viesť k následným opuchom členkov, lýtok, stehien a nakoniec aj k opuchom v brušnej dutine.

Vedeli ste že:
lymfa má podobné zloženie ako krvná plazma, ibaže obsahuje menej bielkovín
denne pretečie ľudským organizmom 2 až 3 litre lymfy, z toho väčšina v podkoží
lymfa ktorá odteká z tenkého čreva má bielu farbu, kvôli väčšiemu obsahu tuku
týmus (detská žľaza) je jediným z lymfoidných orgánov, ktorý v dospelosti zaniká
 

Čo je lymfodrenáž, alebo inak povedané lymfatická masáž ?

Lymfodrenážna (lymfatická) masáž je špeciálny druh masáže, ktorého hlavnou úlohou je rozprúdenie lymfatického systému. Ak ste ešte nikdy na lymfatickej masáži neboli, možno vás milo prekvapí, nakoľko tento druh liečebnej masáže je nazývaný aj kráľovnou medzi jemnými masážami. Dalo by sa povedať, že lymfatická masáž je umením a masér, ktorý ju vykonáva musí mať túto techniku stopercentne zvládnutú.

Nakoľko sa lymfatická masáž špecializuje na jemný lymfatický systém v podkoží, aj technika masáže musí byť maximálne jemná. Veľmi jemné plošné, kruhovité a špirálovité hmaty s pomalou frekvenciou a veľmi slabým tlakom zabezpečia pohyb vrstvy pod pokožkou, kde sa nachádzajú lymfatické cievy. Masér sa pri lymfatickej masáži snaží rozprúdiť lymfu po jednotlivých zónach na tele, pričom sa zameriava najmä na problémové oblasti.

Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov, sa odporúča absolvovať aspoň 10 procedúr, ktoré sú aplikované celotelovo alebo na jednotlivých problémových oblastiach.

Skvelým tipom pred každou lymfodrenážou, je vypiť aspoň pohár čistej vody a konzumovať len ľahké jedlo. Ak tak urobíte, predídete pocitom malátnosti a mierneho točenia hlavy. Samozrejmosťou je aj návšteva toalety, nakoľko pri lymfodrenáži môžete pociťovať nutkanie na močenie. Po skončení lymfodrenáže je vašou povinnosťou zásobovať telo, čo najväčším množstvom tekutín, najlepšie v podobe čistej a neochutenej vody.

Aké má lymfodrenáž účinky ?

Účinky lymfodrenáže sú širokospektrálne a blahodarné. Lymfodrenáž zabezpečuje rozprúdenie a čistenie lymfy, čo vedie k zvýšeniu obranyschopnosti organizmu. Nakoľko sa po lymfatickej masáži vyplavia z tela toxické látky, ale i minerály, lymfodrenáž tak napomáha i celkovej detoxikácií tela.

Ženy si lymfodrenáž obľúbia najmä kvôli jej anticelulitídnym (kozmetickým) účinkom, vďaka čomu bude vaša pokožka vypadať napnutejšie, pevnejšie a jemnejšie. Ak máte fyzicky náročné zamestnanie, alebo sedavé zamestnanie či zamestnanie v stoji a trpíte kŕčovými žilami, pocitom ťažkých nôhopuchmi, lymfodrenáž by mala byť u vás prioritou číslo jeden.

Preukázané sú aj vynikajúce regeneračné účinky, najmä ak trpíte svalovým vyčerpaním, svalovým napätím alebo máte za sebou operáciu a potrebujete sa znova dostať do formy.

Preventívne pôsobí proti migréne, bolestiam hlavy, nespavosti, uľahčuje dýchanie a priaznivo pôsobí na celkový psychický, kondičný a emočný stav organizmu.

Vedeli ste že existujú:
Vibračné kruhy Smovey, ktoré sú cvičebno terapeutická pomôcka a cvičenie s nimi pomáha mnohým zdravotným ťažkostiam, dokonca aj lymfatickému systému a to vďaka špeciálnym cvikom. Vibračné kruhy Smovey prenášajú cez dlane vibračne impulzy do celého tela a následne stimulujú orgány k ich správnej činnosti.

Aké najväčšie nevýhody majú lymfatické masáže?

Ako každá iná masáž aj lymfodrenáž môže mať svoje záporné stránky. Lymfatická masáž sa neodporúča najmä onkologickým pacientom. Metastázy by sa mohli vplyvom tejto masáže rozšíriť, a tak by sa mohol celý priebeh rakoviny urýchliť.

Neodporúča sa ani pacientom, ktorí sa liečia na vysoký krvný tlak, srdcové ochorenia, ochorenia štítnej žľazy, obličiek či žlčníka.

Lymfatickú masáž taktiež nie je možné vykonať ak máte zápal, vírusové ochorenie, neliečené malígne ochorenie, poruchy látkovej výmeny alebo trpíte opuchmi, ktoré sú spôsobené ochoreniami obličiek a pečene.

Dokáže nahradiť prístrojová lymfodrenáž maséra?

Prístrojovú lymfodrenáž využívajú najmä ženy v boji proti celulitíde. Prístrojová lymfodrenáž je založená  na funkcií špeciálnych drenážnych návlekov (drenážnych nohavíc), do ktorých sa pomocou hadíc vháňa vzduch do komôr. Prístrojové lymfatické masáže pracujú na báze tlaku, konkrétne tlakových vĺn, čím vykonávajú masáž. Tlaková vlna prechádza postupne od končekov prstov smerom k srdcu. Následne tlak povolí a prichádza nová vlna.

Ak si vyberiete prístrojovú lymfodrenáž, ako prvé si všímajte počet komôr. Stačí si zapamätať jednoduché pravidlo – čím viac komôr, tým lepšia a kvalitnejšia bude presoterapia. Vyvíjaný tlak v drenážnych nohaviciach by sa mal pohybovať v rozmedzí 70 – 90 mmHg a mal by mať odstupňovanú intenzitu.

TIP: Bohato ilustrovaná kniha Manuálna lymfodrenáž podľa dr. Voddera prezradí vyznám lymfodrenážej techniky, hmaty a názorne ukážky ošetrenia jednotlivých časti tela.

Napriek všetkým popísaným skutočnostiam, prístrojová lymfodrenáž nedokáže nahradiť precíznu a jemnú techniku zručného maséra, a preto by sa mala aplikovať len doplnkovo. Manuálna lymfodrenáž je skutočnou zárukou viditeľných účinkov.

Ak správne dodržíte všetky zásady,  ručná lymfatická masáž sa stane vašou najobľúbenejšou masážou, ktorú ste kedy absolvovali. A zaručíme vám, že sa jej nebudete chcieť vzdať. Po jej absolvovaní sa budete cítiť ako úplne nový človek.

 Zľavnené Lymfodrenážne masáže v profesionálnych salónoch nájdete aj na stránke:

 Wellness pobyty

 

Autor článku: Ivana H.

Pridajte sa k nám

Kategórie