Vyberte položku Stránka

Tieto nádherné mačky sú najobľúbenejšie. Spoznajte ich povahy.

Tieto nádherné mačky sú najobľúbenejšie. Spoznajte ich povahy.

Mačky sú najrozšírenejším domácim miláčikom vôbec, nájdeme ich prakticky na celom svete a vďaka ich priateľskej povahe sa stali členmi našich rodín. Aj keď už naše domáce mačky majú málo spoločné s ich predkami stále sa v nich ukrýva malý dravec, ktorý túži dostať svoju loveckú vášeň do všedného života, ale o tom neskôr, teraz sa pozrime na pár zaujímavostí.

Všeobecne by sme mohli povedať, že mačka je veľmi užitočné, prítulné a kamarátske zvieratko, ktoré nám dokáže zlepšiť každý deň. Vedeli ste však,  že prítomnosť mačky v rodine rapídne znižuje pravdepodobnosť výskytu srdcovo-cievnych ochorení? Okrem toho dokáže extrémne vnímať aj tie najjemnejšie otrasy zeme, preto pomôže aj v oblastiach v ktorých pravidelne hrozia zemetrasenia. Mačka je v porovnaní so psom vo viacerých oblastiach lepšia, že neveríte? Poďme sa na to pozrieť spolu.

Mačky sú nielen dokonalé v akrobacii ale dokážu sa prepchať aj cez malý otvor, pes nie. Je to spôsobené tým, že nemajú úplne vyvinutú kľúčnu kosť, vďaka čomu sa prepchajú cez akýkoľvek otvor, ktorý je veľký ako ich hlava. Kadiaľ prejde hlava prejde aj zvyšok tela. V čom sú ešte lepšie? Napríklad vo vydávaní zvukov, je vedecky dokázané, že sú schopné vydať až sto rôznych zvukov, pričom náš „najlepší“ priateľ človeka dokáže vylúdiť iba desať.

Všimli ste si, že vaša mačička priniesla ulovenú myšku pred dvere? Nebuďte znechutení, neurobila to pre to, že vás chce vyplašiť práve naopak, chce vám ukázať ako vás má veľmi rada respektívne spozorovala, že neviete loviť. Áno, mačka je divý predátor, ktorý má v sebe zakorenené, že chce nielen svojich potomkov ale aj inú mačku (alebo vás) naučiť loviť ak to podľa nej neviete. Takže nabudúce ak uvidíte chytenú myšku pred dverami obdarujte svoju cicu odmenou, nabudúce sa vám odvďačí živou myškou s ktorou sa môžete spolu pohrať na lovcov myší.

Mačka domáca, mačkovitá šelma ako ju poznáme najčastejšie

Mačka domáca je najbežnejšou mačkou vôbec, stretávame ju na každom rohu. Je to potomok dávnych divých šeliem,  z ktorých sa vyvinulo toto malé klbko šťastia. Pôvodne divá šelma, je dnes našou najlepšou kamarátkou, ochrancom ale aj pomocníkom pri odchyte škodcov v našich príbytkoch. Aj napriek rôznym predsudkom mačka domáca je čoraz obľúbenejšia a rokmi „overené“ mýty ako mačka sa bojí vody či nikdy nezje ovocie sú už neplatné.

Mačkovitá Šelma Ako Ju Poznáme Najčastejšie

Mačka domáca nie je sama o sebe druhom, zaraďujeme do nej jedince, ktoré vznikli ľubovolným krížením a nájdeme ich takmer v každej domácnosti.

Vedeli ste o tom, že mačka dokáže kráčať s minimálnou stratou energie, pričom sa jej zadné nohy pohybujú rýchlejšie ako predné?

Perzská mačka, pokojná orientálna kráska

Perzská mačka je jednou z najznámejších a najzaoblenejších mačiek vôbec. Aj keď sme jej chovateľský Boom zažili v 90. rokoch, záujem o toto plemeno stále prebýva vďaka jej povahe a vzhľadu. Na prvý pohľad ju dokážeme rozlíšiť od jej mačacej konkurencie –  exotický vzhľad, veľké oči, krátky a široký ňufáčik sú jej typickými znakmi.

Pokojná Orientálna Kráska

Telesnú konštrukciu charakterizuje hlavne zavalité pekné telo, pričom mačka dosahuje v priemere 3,5 až 7 kilogramov. Zaraďujeme ju medzi stredne veľké mačky. Korunkou krásy je jej prekrásna dlhá a lesklá srsť, ktorá jej dodáva pompéznosť a nádych elegancie.

Povahovo je Perzská mačka vhodná ku každému, kto má rad pokojné zvieratko, ktoré nie je priveľmi temperamentné. Perzská mačka je symbolom pokoja a luxusu, preto u nej veľmi nečakajte výstrelky či veľa energie, je to skôr pozorovateľ či elegantná kráska, ktorá rada relaxuje.

Vedeli ste o tom, že mačka aj človek majú veľmi podobnú stavbu oka? Avšak mačka dokáže zachytiť aj ten najmenší útržok svetla vďaka čomu vidí aj v tme.

Siamská mačka, krásavica z orientálneho Thajska

Siamská mačka je pôvodné plemeno, ktorého vznik sa datuje až do roku 1700. Kolískou sa stala oblasť Siam, teda dnešného Thajska, kde toto plemeno žilo bok po boku s tamojšími mníchmi, ktorí ju obdarúvali darmi. Hovorí sa, že Siamské mačky, ktoré žili v palácoch nosili drahé šperky na svojich chvostoch. K nám do Európy sa dostali až na sklonku 19. storočia.Telesná konštrukcia
je veľmi charakteristická, keďže mačka pôsobí veľmi aktívne vďaka štíhlemu dlhému telu, ktoré dosahuje maximálne päť a pol kilogramu. Hlavný znak, ktorý ju odlišuje od ostatných mačiek je hlava, ktorá sa ponáša na trojuholník, ktorého dominantou sú prekrásne šikmé oči a dlhší nos. Srsť je kratšia avšak nesmierne hebká na dotyk.

TIP: Kniha MAČKA prináša množstvo odborných a praktických informácii o chove mačiek, ich správaní, chorobách a výžive.

Povaha je veľmi hravá, kamarátska a veľmi šibalská, potrebujú preto veľa času na hranie sa s vami. Nie je vhodná do domácnosti, kde nebudete mať čas na hranie a starostlivosť.

Vedeli ste o tom, že mačky prespia veľkú časť dňa? Aby sme boli presný, je to až 16 hodín denne. Zaraďujeme ich preto k najväčším spáčom z ríše cicavcov.

Mainská mývalia mačka, plemeno opradené legendami

Pôvod tejto mačky je nejasný, v Severnej Amerike sa traduje mýtus, ktorý vraví, že táto mačka vznikla skrížením divej mačky s Medvedíkom čistotným, čo však z biologického hľadiska nie je vôbec možné. Druhou variantou je skríženie divých mačiek s mačkami, ktoré prenášal na svojich lodiach námorník Thomas Coon. V drsnom podnebí lesov sa postupne vyvinuli tieto mačky, ktoré vďaka dlhej a hrubej srsti dokážu odolávať nepriaznivým podmienkam.

3 mačky

Telesná konštrukcia je nesmierne mohutná, niektoré mačky dosahujú až 9 kilogramov. Pôsobia silno, odhodlane a majestátne. Srsť je okrem ramien veľmi dlhá a hustá. Zaujímavé je však, že nevyžaduje prakticky žiadnu starostlivosť.

Povahovo sú nesmierne hravé, priateľské avšak svojim držaním tela vzbudzujú rešpekt. Sú vhodné hlavne do domov, keďže je pre nich nevyhnutné aby mali dostatok čerstvého vzduchu a pohybu vonku.

Vedeli ste o tom, že sa mačky učia loviť od svojej matky a nie inštinktívne?

Ruská modrá mačka, palácová aristokratka

Ako už samotný názov prezrádza táto prekrásna sivomodrá mačka pochádza práve zo studeného Ruska. Pôvodne sprevádzala posádku na lodiach, ktoré sa plavili širokými oceánmi, pomáhala chytať neželané hlodavce a robila spoločnosť. Pre jej kožúšok, ktorý pôsobí nesmierne luxusne sa stala obľúbeným zvieratkom u cára. K nám sa dostala až neskôr.

palácová aristokratka

Telesná konštrukcia sa ponáša na elegantnú šelmu – dlhé atletické telo, svalnatý chvost a váha maximálne 5 kilogramov. Dominantou tváre sú prekrásne mandľové oči, ktoré bývajú aj smaragdovo zelené. Noštek je kratší a zakončený čiernou farbou.

Povaha elegantná, milá a prítulná. Vraví  sa o nej, že je jedinou mačkou, ktorá neničí nábytok, takže sa hodí aj do bytu. Sú skôr ostýchavé a nemajú radi hluk avšak dokážu byť aj poriadne aktívne.

Vedeli ste o tom, že kastrovaný kocúr ihneď padá v rebríčku dominancie medzi samcami? Je to spôsobené tým, že automaticky po kastrácii stráca svoju prirodzenú agresivitu a je ihneď slabším v pouličných bitkách.

Bengálska mačka, najmladšie mačacie plemeno zo všetkých

Bengálska mačka charakterizuje novodobé šľachtenie. Je to jedna z mála nových druhov, ktoré sú vzácne a ponášajú sa na dravú šelmu. Šľachtiteľkou je pani Jean Mill, ktorá dosiahla presne to po čom túžila  – vyšľachtiť mačku, ktorá bude mať veľkosť domácej mačky a sfarbenie divokého dravca.

Najmladšie Mačacie Plemeno Zo Všetkých

Telesná konštrukcia sa ponáša na mačku domácu avšak má prekrásne divoké sfarbenie. Maximálna hmotnosť je 10 kilogramov, čiže sa jedná o dosť veľkú „šelmu“. Srsť sa dokonale ponáša na divoké mačky, je hustá, lesklá a veľmi krásna.

TIP: Kniha 499 tipov pre milovníkov mačiek.

Povahovo je to mačka, ktorá rada lozí, behá a hrá sa. Je vhodná pre majiteľa, ktorý má dostatok času a veľký výbeh.

Vedeli ste o tom, že mačka by nemala piť klasické kravské mlieko? Je to spôsobené laktózou, ktorá je v mlieku obsiahnutá. Mačka nedokáže stráviť laktózu!

Britská mačka, hodí sa ku každému

Aj keď si budete myslieť, že kolískou týchto mačiek je Británia ste tak trochu na omyle. Toto majestátne plemeno má svoj pôvod u Rimanov, ktorý ju doniesli do Británie, kde sa voľne krížili s pouličnými až vzniklo plemeno aké poznáme dnes. Štandardne existuje viacero farebných variácií tohto druhu.

Hodí Sa Ku Každému

Telesná konštrukcia je veľmi robustná, pevná a vďaka jej hustej srsti dokonale vyniknú jej proporcie. Je to stredne veľké plemeno, ktoré dosahuje maximálne 10 kilogramov. Majú prekrásne tvarovanú tvár, guľaté a veľké oči, ktoré môžu byť zlatisté, medené či oranžové.

Povahovo sa hodia ku každému. Sú to jednoduché veselé stvorenia plné dobrej nálady, ktoré sa radi hrajú. Sú živé, bezstarostné a priateľské.

Vedeli ste o tom, že mačka denne strávi až 5 hodín čistením svojej srsti?

Egyptská mačka, stelesnenie bohyne

Menej známa mačka, ktorá sa dokonale ponáša na svojich predkov na nástenných maľbách v Egyptských pyramídach.

Stelesnenie Bohyne

Telesná konštrukcia – dlhé a chudé telo, dlhé labky a elegantná chôdza. Uši sú dlhšie, špicaté. Celkovo pôsobí elegantné a dravo.

Povahovo je veľmi milá, priateľská a dobromyseľná mačka, ktorá vám zaručene nebude robiť žiadne problémy v domácnosti.

Vedeli ste o tradícii, že práve táto mačka je tou pravou Egyptskou? Ako už dobre viete, mačky boli sväté v starom Egypte, uctievali ich a zbožňovali, boli považované za služobníčky bohyne Bastet, ktorá mala telo človeka a hlavu mačky. Bastet sa dokázala vtelovať do týchto mačiek a tak zasiahnuť do života ľudí. Doteraz sa traduje, že tieto mačky dokážu svojich majiteľov varovať pred všetkým zlým.

Ragdoll, mačacia bábika z ďalekých Spojených štátov

Mačka, ktorá sa ponáša na bábiku. Áno, ako si môžete myslieť, je to jedna z krásavíc. V Amerike ju zaraďujeme do TOP 10 najkrajších mačiek. Vznikla krížením, teda sa nejedná o pôvodnú mačku. Aby sme boli presný vznikla v 60. rokoch 20. storočia v Amerike krížením siamskej a perzskej mačky.

mačacia bábika z ďalekého USA

Telesná konštrukcia sa ponáša na hračku, je väčších rozmerov, zavalitejšie telo pokryté hustou srsťou. Hlava je veľká na nej dominujú mohutné zaoblené ušká a zaoblená papuľka.

Povaha je mierumilovná, priateľská a hlavne nekomplikovaná. Vzhľadom na svoju povahu sa hodí aj do rodiny s deťmi, keďže dovolí so sebou aj ľahko manipulovať.

Vedeli ste o tom, že predkovia mačiek chodili po našej planéte už pred 40 mil. rokmi?

Nórska lesná mačka, pravá divoška z obdobia Vikingov

Je jednou z mála pôvodných mačiek, ktoré nevznikli krížením ľuďmi. Na prvý pohľad sa zamilujete do jej majestátnej postavy, hustého a dlhého kožúška a priateľského výrazu tváre. Predchodcom boli lesné mačky, ktoré sa skrížili s mačkami, ktoré boli prinesené Vikingami. Z tejto kombinácie vzišla prekrásna Nórska lesná mačka.

Stelesnenie Bohyne

Telesná konštrukcia – zaraďujeme ju medzi veľké plemená s maximálnou hmotnosťou 10 kilogramov. Pôsobí pevne, pružno a hlavne odolne. Nohy sú dlhé, svalnaté a pružné. Hlava sa ponáša na trojuholník, oči sú guľaté a výrazné.

Povaha je priateľská, prítulná avšak potrebuje veľmi veľa času. Ak nemáte niekoľko hodín denne na spoločné hry a starostlivosť radšej si ju nekupujte alebo jej zabezpečte ešte kamaráta, v žiadnom prípade nesmie byť samá. Je to spoločenský tvor. Taktiež je nevyhnutné im zabezpečiť dostatočný priestor na hry, zábavu a lovenie myšiek.

Vedeli ste, že mačka, ktorá žije vonku sa dožije maximálne 8 rokov? Nebojte sa ak sa vám to zdá málo, domáci miláčikovia, ktorý žijú dnu sa dožijú až 20 rokov!
Odporúčame: Krmivá a chovateľské potreby pre mačky nájdete aj v obchode Dobrá miska.
Autor článku: Mária M.

Pridajte sa k nám

Kategórie