Vyberte položku Stránka

Myslite si, že omaľovanky sú len pre deti? Pozor budete prekvapení..

Myslite si, že omaľovanky sú len pre deti? Pozor budete prekvapení..

Poznáte lyrickú skladbu My Coloring Book, ktorú svojho času naspievala Barbara Streisand? Hovorí sa, že to bola práve ona, kto vniesol dovtedy výhradne detskú činnosť do sveta dospelých. Omaľovanky, ktoré vznikli v 60. rokoch 20. st. však mali diametrálne odlišný charakter aj menšiu obľúbenosť ako tie dnešné. Prevažne išlo o satirické čiernobiele kresby s nádychom svojského humoru.

Omaľovanky si získali srdcia širokej verejnosti a to vďaka ich pozitívnym účinkom:
Odbúravajú stres
Uvoľňujú napätie
Povzbudzujú kreativitu
Aktivujú činnosť mozgu
Stimulujú jemnú motoriku
Zlepšujú zrakovo-motorickú koordináciu

Omaľovanky vyfarbujeme už tretie storočie

Vyfarbovanie obrázkov ako také zďaleka nie je moderným fenoménom. Práve naopak, omaľovanka má až prekvapivo dlhú históriu presahujúcu tromi storočiami. Za jej “matku” je považovaná ilustrátorka detských kníh Kate Greenaway narodená v roku 1846. Jej prvá omaľovanka vyšla v roku 1880 pod názvom The Litlle Folks Painting Book. Omaľovanky rýchlo získali na popularite detského publika a sú jednou z najstarších “hier” pre deti, ktorých obľúbenosť prežíva s generáciami. Kate Greenaway sa stala medzinárodne uznávanou ilustrátorkou a bolo po nej pomenované ocenenie pre ilustrátorov detskej literatúry – Medaila Kate Greenaway.

Omaľovanky pre deti rozvíjajú tvorivosť a motoriku

Vyfarbovanie čarokrásnych kresieb je učenie hrou v praxi. Omaľovanky pre deti vnášajú do detského sveta farebnú zábavu, fantáziu, tvorivosť a nekonečné možnosti. Súčasne pôsobia ako stimulant rozvoja jemnej motoriky, zrakovo-motorickej koordinácie a  zručností potrebných pre písanie. Vyfarbovanie obrázkov učí deti zamerať pozornosť, sústrediť sa po istý čas na cieľavedomú tvorivú činnosť a rešpektovať hranice. Deti si precvičujú plánovanie, rozhodovanie, identifikáciu farieb a tvarov.

Tematické omaľovanky vťahujú deti do svetov rozprávok, rastlín, zvierat, prírodných dejov a mnohých ďalších oblastí a tým im otvárajú zábavnú bránu poznania. Omaľovanky prinášajú aj priestor pre sociálny kontakt a komunikáciu. Ponúkajú dospelým odrazový mostík pre nadviazanie rozhovoru s dieťaťom a možnosti spoločne stráveného času a budovania vzťahu. Spoločné vyfarbovanie v deťoch podporuje kooperatívne správanie. Omaľovanky pre deti sú prostriedkom všestranného rozvoja osobnosti a schopností dieťaťa.

Omaľovanky pre dospelých si svet zamiloval

Populárna detská aktivita sa najnovšie teší nevídanej priazni dospelých. Prvá omaľovanka pre dospelých vyšla v roku 1961 pod názvom The Executive Coloring Book a bola satirou a výsmechom monotónnosti a konformity na pracoviskách. Tvorili ju jednoduché kresby a titulky zobrazujúce obchodníka pripravujúceho sa na prácu.

Popularitu omaľovaniek tohto druhu podnietila už spomenutá skladba My Coloring Book, v ktorej popisuje rozchod muža a ženy cez optiku omaľovanky. Obľúbenosť vyfarbovania medzi dospelými však v 60. rokoch minulého storočia zďaleka nedosiahla takých rozmerov ako v poslednom období.

Priekopníčkou v tomto druhu “terapeutického umenia” sa stala Škótka Johanna Basford so svojimi ilustrovanými knižnými trhákmi. Jej prvá kniha omaľovaniek pre dospelých Secret Garden vyšla v roku 2013 a doslova otvorila dospelákom dvere k tejto v istom zmysle arteterapeutickej činnosti. Basfordová sa sama vyjadrila, že úspech jej omaľovaniek u dospelých tkvie v nekonečných možnostiach, ktoré im jej kresby ponúkajú.

Aj dospeláci majú chuť tvoriť a fantazírovať. Čistý hárok papiera je však do istej miery skľučujúci a vytvára na človeka tlak. Oproti tomu omaľovanka otvára možnosti, ale poskytuje aj základné kontúry a vedenie. Basfordová vníma svoje omaľovanky ako spoločné umelecké dielo. Ona tvorí kresbu, do ktorej milióny ľudí pridávajú farbu podľa svojho vkusu a nálady. Za obrovský benefit vyfarbovania považuje šancu pre dospelých odpojiť sa od technológií, vypnúť monitory a robiť niečo hravé, zábavné a tvorivé.

ZAUJÍMAVOSŤ: Už ste niekedy vyfarbovali mapu svojho mesta? S takýmto nápadom prišla britská mapová agentúra Ordnance Survey, ktorá sa rozhodla prepojiť svoje zameranie a populárne vyfarbovanie. Použili výňatky zo svojich projektov a vytvorili čiernobiele symetrické obrazce vhodné na vyfarbovanie. Ich omaľovanky sa tešia predovšetkým priazni cestovateľov.

Antistresové omaľovanky pomáhajú odbúrať napätie

Terapeutický charakter vyfarbovania je odbornej verejnosti známy už roky. Bežnou praxou arteterapie je využívanie takzvaných mandál, sústredných kruhových obrazcov. Do psychoterapie ich zaviedol analytik Carl Jung, ktorý veril, že vyfarbovanie pomáha ľuďom odhaliť hlbšie psychické obsahy a upokojiť ich mysle. Napriek tomu, že arteterapia ako taká si vyžaduje vedenie skúseného odborníka, antistresové omaľovanky skutočne dokážu vniesť niektoré terapeutické efekty do bežného života.

Vedci preukázali, že vyfarbovanie obrazcov mení spôsob, akým pracuje náš mozog. Keď robíme rozhodnutia a riešime problémy, náš mozog pracuje na hladine mozgových vĺn beta. Takáto aktivita si vyžaduje množstvo duševnej energie, je náročná a vyčerpávajúca. Náš mozog takpovediac šprintuje. V dobe, keď všetci potrebujeme byť aktívni 24 hodín denne 7 dní v týždni, sa stále častejšie stretávame s neschopnosťou “vypnúť”. Mozgovú jógu alebo preladenie mozgu na hladinu vĺn alfa podľa odborníkov prináša práve vyfarbovanie omaľovaniek. Benefity tejto uvoľňujúcej činnosti boli preukázané v súvislosti so stresom, úzkosťou, depresiou a nespavosťou.

Antistresové omaľovanky sa tešia obľube širokej verejnosti. Vyfarbovanie si zamilovali právnici, finanční poradcovia, majitelia úspešných firiem, ale napríklad aj mamičky na materskej dovolenke., ale aj ľudia trpiaci psychickými, vzťahovými problémami a emočnými rozladmi. Vyfarbovanie vnáša do ich dní tvorivosť, fantáziu a monotónny pokoj. Ide o ozdravujúci proces, ktorý bezpochyby funguje na mnohých individuálnych úrovniach. Jednou z nich je napríklad asociačné napojenie sa na detstvo a zážitky s ním spojené. V mnohých z nás vyfarbovanie evokuje príjemné emócie bezstarostnosti a sentimentu, keď sme na okamih existovali len my, omaľovanka a škatuľka úžasných farebných pasteliek. Tieto pocity sa zrazu vynoria, keď vezmete do ruky farby a ponoríte sa do sveta fantázie.

TIPŠiroký sortiment omaľovaniek ponúka kníhkupectvo Martinus:
Autor článku: Marta S.

 

Pridajte sa k nám

Kategórie