Vyberte položku Stránka

Kedy je lepší chemický peeling a kedy domáci kávový peeling?

Kedy je lepší chemický peeling a kedy domáci kávový peeling?

Niekedy čistenie a hydratácia pleti jednoducho  nestačí. Z času na čas je potrebné ju zbaviť odumretých buniek pomocou peelingu. Počiatky peelingu by sme mohli hľadať v starovekom Egypte. Presnejšie u kráľovnej Egypta – Kleopatry. Je o nej známe, že sa rada kúpala v kyslom mlieku s medom.

Čo je to peeling  a na akom princípe funguje ?

Peelingovanie je jedným z najčastejších spôsobov, ako pokožku zbaviť odumretých buniek. Vďaka peelingu vaša pokožka naberie zdravú farbu a bude na dotyk hladšia. Peeling by ste mali aplikovať 1 krát za týždeň, všetko však záleží aj na type peelingu a type pokožky.

Pre ľudí s citlivou pokožkou jednoznačne odporúčame jemnozrnné peelingy. Hrubozrnný peeling by totiž vašu pokožku mohol nepekne podráždiť a aj poraniť. Vo všeobecnosti rozdeľujeme peeling na celotelovýtvárový. V žiadnom prípade nepoužívajte peelingy určené výhradne na telo ako peeling na tvár, mohli by ste si zbytočne podráždiť pleť.

Peeling podľa obsahu delíme do troch kategórií:

  • mechanický – vhodný aj na domáce použitie, najmä pre normálnu a mastnú pokožku
  • enzymatický – taktiež na domáce použitie a najmä pre suchú a citlivú pokožku
  • chemický – profesionálny peeling, ktorý vám urobia na estetickej klinike

Ako si vybrať správny peeling na tvár ?

Peeling na tvár má špeciálne zloženie. Neobsahuje drsné a dráždivé častice. Pomocou takéhoto peelingu sa zbavíte odumretej vrstvy pokožky, čím vaša pleť bude vypadať mladistvejšie a zdravšie.

Pre pleť s jemnými linkami a vráskami alebo pre pleť so sklonom k začervenaniu odporúčame peelingy s výťažkom z granátového jablka a tekvice. Tie vám pokožku upokoja, zhydratujúvyhladia jemné linky aj vrásky. Ak máte príliš suchú alebo pleť posiatu ružienkou či ekzémom, tak vám peeling rozhodne neodporúčame. Zbytočne by vám pokožku ešte viac vysušil a podráždil.

Chemický peeling je zárukou rýchleho omladenia

Najčastejším typom peelingu, ktorý sa používa na tvár je chemický peeling. Ak ste si niekedy pozerali obrázky po zákroku chemickým peelingom asi ste sa zhrozili a zaprisahávali sa, že to nikdy nevyskúšate. Pokožka na tvári je červená, miestami akoby popálená. Nebojte sa. Zdanie niekedy klame.

Chemický peeling je dermatologická metóda, ktorá slúži na omladenie pleti, zlepšenie jej štruktúry, hydratácietónu. Pri tomto procese dochádza k zníženiu súdržnosti povrchových buniek kože pomocou rôznych chemických látok s ich následným jemným odlúčením, otrubovitým olupovaním a regeneráciou. Odlúčené bunky sa nahrádzajú novými a pleť dostáva lepší  a mladší vzhľad.

Najčastejšie sa pri chemickom peelingu využívajú organické kyseliny typu AHA, BHATCA s rôznou hodnotou pH. Podľa intenzity sa chemický peeling delí na povrchový (0,06 mm), stredný (do 0,45 mm) a hĺbkový (do 0,6 mm). Intenzitu chemického peelingu vždy prekonzultujte s odborníkom, ktorý vám vie najlepšie poradiť druh prípravku, počet sedení a oboznámi vás aj s možnými vedľajšími účinkami.

Kontraindikácie chemického peelingu

Túto procedúru nie je možné absolvovať:
ak ste liečený retinoidami
ak trpíte infekciami v tvárovej oblasti
počas tehotenstva a dojčenia. Rovnako sa neodporúča ani
ak máte spálenú pokožku alebo sa ešte len chystáte intenzívne vystavovať slnečnému žiareniu

Domáci chemický peeling. Dokážete ho správne aplikovať ?

Existuje aj chemický peeling na domáce použitie. Upozorňujeme, že tento druh peelingu patrí do rúk len zručnýmskúseným. Nechcete si predsa hĺbkovo poškodiť pokožku. Ak ste sa rozhodli vyskúšať domáci chemický peeling po prvýkrát, vyberte si radšej ten so slabším koncentrátom.

Na domáce použitie je najlepší 10- 20% koncentrát kyseliny salicylovej, maximálne 1-2 aplikácie do týždňa. Pri aplikácií sa vyhnite okoliu očí a úst. Doba pôsobenia je 1-2 minúty. Následne nezabudnite naniesť neutralizér, umyť pleť teplejšou vodou, jemne osušiť a použiť hydratačný krém.

Viete čo je mikrodermabrazia?

Ak veľmi nedôverujete chemickému peelingu, vyskúšajte diamantovú mikrodermabraziu. Táto špeciálna procedúra je neinvazívneho charakteru a patrí do kategórie mechanických peelingov. Vďaka mikrodermabrazií dosiahnete podobné výsledky ako pri chemickom peelingu.

Pôsobením drobných kryštálov sa odstraňujú odumreté bunky, nečistota a maz.  Najvhodnejším kandidátom na mikrodermabraziu je aknózna pleť s malými jazvami a rozšírenými pórmi. Táto procedúra nie je určená len na ošetrenie tváre, ale aj na celé telo. Preto mikrodermabraziu rozhodne vyskúšajte aj v prípade, ak máte strie alebo pigmentové škvrny.

Kávový peeling – zázrak na počkanie. Prečo by ste mu mali podľahnúť aj vy ?

Kto z vás dokáže odolať omamnej vôni kávy ? Asi len málokto. Ranná kávička nás skvelo  nabudí a rovnaký efekt má aj na našu pokožku.

Kávový peeling je najnovším trendom a pokojne ho môžete použiť na celé telo, ale aj na tvár. Obrovskou výhodou kávového peelingu je možnosť aplikácie na ktorýkoľvek typ pleti. Dostanete ho kúpiť bežne v drogériách buď bez prísad, alebo s rôznymi vonnými arómami.

Kofeín obsiahnutý v kávovom peelingu podporuje cirkuláciu krvi, pomáha spaľovať podkožný tuk, zmierňuje viditeľnosť strií a bojuje proti celulitíde. K tomu všetkému ako bonus, budete skvelo voňať počas celé dňa. Paráda však ?

Kávový peeling si viete rýchlo pripraviť aj v pohodlí vášho domova.

Stačí zmiešať : 4 polievkové lyžice mletej kávy, 2 polievkové lyžice cukru (odporúčame trstinový), 6 polievkových lyžíc olivového oleja a 1 lyžicu medu. Prísady spolu premiešať a krúživými pohybmi aplikovať na vlhkú pokožku. Dĺžka pôsobenia peelingu: tvár: 45 minút, telo: 810 minút.

Naša pokožka má skvelú vlastnosť
. V mnohých smeroch si vystačí celkom sama a bez kozmetických prípravkov. Jej prirodzená obnova však trvá niekedy dlhšie, a preto je peeling skvelou voľbou pre každého (muža či ženu), kto jej chce dopomôcť zbaviť sa odumretých buniek, nečistôt a mazu rýchlejšie. V ponuke nájdete širokú škálu peelingov na tvár či telo, no nezabúdajte si ich vyberať s ohľadom na typ vašej pokožky.

Široký sortiment peelingov nájdete aj v obchode Vivantis.

Autor článku: Ivana H.

 

 

PRIDAJTE SA K NÁM

www.bionatural.sk

Kategórie