Vyberte položku Stránka

Reflexná masáž chodidiel pomáha riešiť zdravotné problémy.

Reflexná masáž chodidiel pomáha riešiť zdravotné problémy.

V minulosti ľudia chodili bosí, nakoľko v tej dobe bola obuv skôr výsadou privilegovaných. No na druhej strane chodenie na boso malo priaznivý vplyv nielen na ich nohy, ale aj na ich celkové zdravie. Naše chodidlá sú jednoducho poklad, o ktorý sa musíme náležite starať.

História sa začala písať v Číne

Ruku na srdce, kto z vás nemiluje uvoľňujúcu masáž nôh ? Avšak viete o tom, že reflexná masáž má dlhú históriu ? Začiatky klasických masáží nôh sa datujú do čias Starovekého Egypta a Číny. Verili by ste tomu, že už pred viac ako 5.000 rokmi boli naši predkovia takí vynaliezaví? Technika masáže nôh sa časom vyvíjala a zlepšovala.

Koncom osemdesiatych rokov to boli práve Európania, ktorí vynašli reflexológiu. Reflexná masáž vychádza zo základných princípov akupunktúry a akupresúry. Vďaka doktorovi Wiliamovi Fitzgeraldovi sa reflexológia vyvinula v zložitú exaktnú vedu.

Aká je podstata reflexológie a reflexnej masáže?

Reflexológiu alebo tiež zónovú terapiu by sme mohli nazvať mixom liečivého umenia a vedy. Reflexológia je založená na predpoklade, že náš energetický kanál obsahuje 12 životne dôležitých orgánov. Reflexný terapeut pri reflexnej masáži dokáže vyvíjaním mierneho tlaku na určité body našich chodidiel, tento kanál odblokovať a obnoviť správnu funkciu jednotlivých orgánov.

Zaujímavosťou je, že nakoľko reflexológia nie je v súlade so západnou vedou, do Spojených štátov prišla až koncom 20.storočia. Od tej doby sa stala čoraz populárnejšou alternatívnou terapiu, a to najmä z dôvodu súčasného holistického liečebného trendu. V súčasnosti už viac ako 20 krajín sveta vrátane Slovenska podporuje združenia reflexológie. Tento druh zónovej terapie je obzvlášť populárny v Dánsku a v Spojenom kráľovstve.

TIP: Kniha Principy Reflexologie vysvetľuje čo je reflexológia, ako funguje a ako vám môže pomôcť.

Spoznajte jednotlivé reflexné body na chodidlách

Na chodidlách sa nachádza až 62 akupresúrnych bodov, ktoré zodpovedajú jednotlivým orgánom nášho tela a ich funkciám. V týchto zónach sa dohromady nachádza až 72.000 nervových zakončení, ktoré sú pri reflexnej masáži stimulované.

Reflexná masáž chodidiel nie je klasickou masážou nôh

Či už trpíte bolesťami hlavy, máte zapálené dutiny alebo vás trápia žalúdočné problémy, reflexná masáž je pre vás ako stvorená. Reflexná masáž chodidiel dokáže odhaliť aj skryté zdravotné problémy. Pýtate sa ako? Veľmi jednoducho. Skryté zdravotné problémy sa preukážu ako precitlivenosť jednotlivých bodov pri masáži. Citlivosť jednotlivých bodov na chodidle tak indikuje buď telesnú slabosť, alebo nerovnováhu v príslušnom orgáne.

Pri opakovanom používaní tlaku a manipulácie s nervovými zakončeniami vám môže reflexná masáž pomôcť vyčistiť kanál blokovanej energie rozprúdením toku krvi, živín a nervových impulzov tak, aby sa v konečnom dôsledku zlepšilo celkové zdravie a nastala rovnováha v tele.

Priaznivé účinky reflexnej masáže sa dostavia takmer okamžite

Okrem manipulácie s tlakovými bodmi na nohe, niekedy pracuje reflexný terapeut aj s jednotlivými bodmi na rukách alebo ušiach, čo prispieva najmä k celkovému uvoľneniu nahromadeného napätia a následnej  blahodarnej relaxácii.

Účinky reflexnej masáže:
Podporuje hojenie
Zbavuje telo toxínov
Posilňuje imunitný systém
Nastoľuje rovnováhu v tele
Zvyšuje cirkuláciu telových tekutín

Účinky reflexnej masáže môžete pociťovať už po prvom sedení. Avšak každou ďalšou masážou sa účinky zlepšujú. To znamená, že čím viac masáží absolvujete, o to viac sa zlepší váš zdravotný stav.

Neviete ako reflexná masáž prebieha ? Prezradíme vám to

Aby bol tento druh masáže chodidiel naozaj efektívny mali by ju vykonávať odborní a certifikovaní fyzioterapeuti či maséri. Tí musia rozumieť meridiánom súvisiacim s každým tlakovým bodom nielen na chodidle.

Reflexnú masáž chodidiel majú vo svojej ponuke služieb zaradenú najmä SPA, wellnessmasážne centrá. Niektorí ľudia majú s masážnymi seánsami problém, a to najmä z dôvodu nahoty. Ak máte aj vy podobné obavy, máme pre vás dobrú správu. Pri tejto masáži sa vyzliekať nemusíte. Jediné čoho sa musíte vzdať je vaša obuv a ponožky.

Počas reflexnej masáže buď sedíte, alebo ležíte, kým fyzioterapeut alebo masér vám masíruje, stláča a tlačí na jednotlivé body na chodidlách. Ak viete, aké zdravotné problémy vás trápia, masér sa vie zamerať špecificky na jednotlivé body, ktoré priamo súvisia s vašimi problémami. Čiže, ak vás trápia napríklad dutiny, masér sa bude sústrediť najmä na reflexnú masáž prstov, pretože na nich sa nachádza zóna dutín.

Čo by ste mali vedieť skôr ako absolvujete reflexnú masáž 

Nakoľko sa reflexnou masážou povzbudzuje činnosť jednotlivých orgánov, ľudia s citlivejším organizmom môžu po masáži pociťovať nevoľnosť, mierne bolesti v príslušnom orgáne a ďalšie post reakcie, ktoré však do niekoľkých hodín odznejú.

Pred a po masáži dodržiavajte tieto pravidlá:
Ak ste práve jedli, počkajte s reflexnou masážou aspoň hodinu
Po absolvovaní masáže pite veľa vody, aby sa vyplavili toxíny a eliminovalo nahromadenie kyseliny mliečnej vo vašom tele
O vhodnosti masáže sa poraďte so svojím praktickým lekárom

Reflexná masáž chodidiel nie je pre každého

Aj takáto relaxačná masáž môže mať kontraindikácie. Reflexná masáž sa neodporúča, ak trpíte plesňovými ochoreniami, máte na nohách otvorené rany, vyrážky, príznaky zápalu alebo akútnej infekcie. Tento druh masáže chodidiel by nemali podstúpiť tehotné ženy, pacienti trpiaci diabetickou neuropatiou, trombózoukŕčovými žilami onkologický pacienti.

Reflexná masáž v pohodlí domova ? Naučte sa správnu techniku

Aj keď je reflexná masáž chodidiel odporúčaná vykonávať odborníkmi, nič vám nebráni v tom sa túto techniku naučiť a vyskúšať si ju. Na internete nájdete veľké množstvo inštruktážnych videí, ktoré vás správnu techniku krok za krokom naučia.

Pri masáži môžete použiť aj rôzne masážne pomôcky a prístroje s vypuklými masážnymi hrotmi, ktoré sú vyslovene určené na reflexnú masáž. Pre lepšie uvoľnenie si pustite relaxačnú hudbu a pokojne spojte reflexnú masáž chodidiel s klasickou masážou chrbtice.

V reflexológii sú naše chodidlá vnímané ako zmenšená mapa nášho tela, na ktorej má každý orgán svoje miesto. Z tohto dôvodu je potrebné, aby ste svojim chodidlám prikladali oveľa väčší význam ako tomu bolo doteraz. Ak začnete praktizovať reflexnú masáž chodidiel, verte nám, že s ňou už nebudete chcieť skončiť.

Odporúčame: Masážne prístroje na nohy nájdete v obchode HEJ.

Autor článku: Ivana H.

Pridajte sa k nám

Kategórie