Vyberte položku Stránka

Ako si udržať šťastné manželstvo aj po rokoch spolunažívania.

Ako si udržať šťastné manželstvo aj po rokoch spolunažívania.

„ Manželstvo je krásny no náročný vzťah medzi dvoma ľuďmi “


V dlhodobom vzťahu sa skôr či neskôr objaví kríza a je len na partneroch, ako sa s ňou vysporiadajú. Zdá sa vám, že všetko, čo ste spolu vybudovali sa rúca? Jedným z problémov býva kríza stereotypu, ktorá sa však s dávkou snahy dá prekonať a udržať šťastné manželstvo.

Rozprávanie ako základ

Kľúč k šťastnému manželstvu je vždy KOMUNIKÁCIA. V každom manželstve sa temperamentná komunikácia časom obmedzí iba na témy ako platenie účtov, deti, či pracovné povinnosti. Psychológovia preto odporúčajú aspoň 10 minút denne venovať spoznávaniu vnútorného sveta toho druhého. Bavte sa o filmoch, hobby, skrátka o témach, ktoré zaujímajú oboch, prípadne iba vašu polovičku. Prejavíte tak o neho záujem.

Dvaja ľudia sa nikdy nebudú úplne poznať. Preto je tak dôležité sa neustále rozprávať. Vadí vám niečo na partnerovi? Máte nenaplnené očakávania? Odkomunikujte mu ich. Pravdaže vo vhodnú chvíľu, nie na návšteve u svokry.

Nespráva sa, ako som si myslela, že sa bude správať

Chyba nie je v konfliktoch, tie sú prirodzené a vo vzťahu potrebné. Problém nastáva v nenaplnených očakávaniach, ktoré vedú k frustrácii. Nespráva sa k vám, ako ste si spočiatku predstavovali. Kríza je dôsledkom chýb dvoch ľudí. Hlavne nečakajte, že ho zmeníte a myslite na to, že ideál neexistuje.

TIP: 272 stranová knihaPosvätné manželstvo  vám prezradí návod na šťastné manželstvo.

Vráťte vzťahu šťavu a udržte si šťastné manželstvo.

S príchodom detí sa rodičia často chýlia k intenzívnemu stereotypu. V tomto prípade je nutné šťastné manželstvo vyvrátiť zo zabehnutých koľají.

Skvelou možnosťou na upevnenie vzťahu sú napríklad adrenalínové atrakcie ako
rafting
jazda na štvorkolke
alebo obyčajné lyžovanie

Dôležité je, aby ste sa vybrali iba vy dvaja. Tieto zážitky je ideálne skombinovať s romantickým pobytom pre dvoch či už vo wellness alebo na chate v horách. Tieto možnosti sú finančne dostupnejšie, než sa zdá. Stačí sa pohrabať v zľavových portáloch.

Ak vám vyhovujú skôr jednoduchšie aktivity, tak ideálne sú
turistika
jazda na koni
alebo aj koncert obľúbenej kapely

Neberte veci ako samozrejmosť

Znie to otrepane, no platiť to bude vždy. Úprimné dôkazy lásky sú veľmi dôležitou súčasťou zdravého vzťahu. Dokazujte tomu druhému, že si ho vážite. Vôbec tu nezohráva rolu frekvencia viet „Milujem ťa“, ale skôr každodenné drobné prejavy. Ženy určite potešia raňajky do postele, mužov zase vzrušujúce prebudenie. Čo by urobilo partnerovi najväčšiu radosť počas dňa a konajte. Snažte sa ho / ju prekvapiť príjemnými maličkosťami. Začnite od seba a zlepšite mu / jej deň 🙂 .

Prečo zrovna on?

Rozšírenou metódou je manuálne spísanie si pozitív a negatív a zváženie, či vzťah stojí za udržanie. Naším tipom je  spísať iba pozitíva. Negatíva si vydiskutujete, keď nebudete v apatickom alebo útočnom móde. Spíšte aspoň 20 dôvodov, prečo ho milujete. Tento papier mu ukážte alebo prečítajte. Je to skvelá prípravná pôda pre pokojnejšiu diskusiu a následné riešenie problémov.

Neutekajte od problémov, ale čeľte im. Nevyhadzujte mu pred oči negatíva, ale ukážte mu, prečo bol a stále je ten pravý. Očakávajte menej a získate viac. Stojí to síce veľa úsilia a nie vždy to ide, no skúste úprimne odpustiť, navrátiť tým pokoj do rodinného života a predovšetkým prejaviť záujem udržať si šťastné manželstvo.

Keď ste to spolu dotiahli až k deťom, vždy stojí za to bojovať za zachovanie manželstva.

 

Autor článku: Lenka Krčmáriková

Pridajte sa k nám

Kategórie