Vyberte položku Stránka

Tekvicový olej môžete využiť pre zdravie aj krásu. Viete ako?

Tekvicový olej môžete využiť pre zdravie aj krásu. Viete ako?

Tekvicový olej patrí medzi jedny z najvzácnejších a zdraviu prospešných rastlinných olejov. Výrazne zlepšuje zdravotný stav mnohých ochorení. Neslúži však iba pre chorých. Tento rastlinný olej sa postará o vonkajšiu i vnútornú krásu.

Čo je tekvicový olej

Tekvicový olej je lisovaný zo zrelých semien tekvice. Tento výborný antioxidant obsahuje 60 až 80% nenasýtených mastných kyselín. Aj preto priaznivo vplýva na nervovú a srdcovú sústavu človeka. Obsahuje dve základné látky – rastlinný hormón fytosterín a selén. Vďaka tomuto zloženiu zveľaďuje ľudský organizmus.

Aké má tekvicový olej účinky

Jeho hlavnou zbraňou je prevencia ochorení močovej sústavy. Potešia sa mu i pacienti so srdcovo-cievnymi ochoreniami, pretože redukuje „zlý“ cholesterol a zvyšuje ten „dobrý“. Tekvicový olej zmierňuje napätie a nervozitu. Vďaka selénu zlepšuje pamäť a dokáže prinavrátiť stratenú koncentráciu. Pôsobí ako prevencia proti nádorovým ochoreniam, pozitívne ovplyvňuje prostatu a skvalitňuje trávenie.

Užívanie tekvicového oleja

Odborníci odporúčajú konzumovať denne 10 ml tohto oleja. Deťom stačí 2,5 ml. Dôležité je skladovať ho po otvorení v chladničke. Pôsobením svetla a tepla sú nenasýtené mastné kyseliny náchylné k zoxidovaniu. Jeho svieža chuť časom slabne.

Odporúčame:
Užívať polievkovú lyžicu 2x denne, prípadne čajovú lyžičku 3x denne.
Ak ho pridávate do jedál, tak vždy až k hotovým. Tepelnou úpravou sa jeho účinky znehodnotia.
Investíciu chráňte – skladujte ho na tmavom a suchom mieste v chlade.

Tekvicový olej a zdravie

Ak si neviete rady so svojím zdravotným stavom a nechcete sa nadájať liekmi, siahnite po prírodných alternatívach. Čaro tohto „tekutého zlata“ sa skrýva v jeho zložení.

Olej z tekvicových jadier obsahuje:
Antioxidanty
Vitamíny: A, B1, B2, B6 a E
Omega 3 a 6 nenasýtené mastné kyseliny
Minerály: zinok, selén, draslík, železo, fosfor, mangán
Tekvicový olej pozitívne vplýva na najrôznejšie zdravotné problémy:
aterosklerózu
zlý stav pokožky
vysoký krvný tlak
vysoký cholesterol
problémy s močovou sústavou

Tekvicový olej a krása

Môžete po ňom siahnuť, ako si neviete rady s pleťou, vlasmi, či rozštiepenými nechtami. Ak máte problémy so zubnými kazmi a nepríjemným dychom, stačí si s tekvicovým olejom preplachovať ústa po dobu piatich minút. Vďaka antibakteriálnemu účinku po tekvicovom oleji nie je vhodné ústa preplachovať vodou. Konzumovaním tohto oleja napomôžete k odbúraniu škodlivín a toxínov v tele.

Použitie tekvicového oleja na pleť

V lete je naša pokožka vystavená obzvlášť vysokému UV žiareniu. Ak sa spálite, aplikujte na doráňanú pokožku tenkú vrstvu tekvicového oleja. Prinavráti jej stratenú elasticitu, pôsobí hydratačne a zlepšuje jej vzhľad. Postupujte rovnako i po poštípaní hmyzom, porezaní, či pigmentových škvrnách. Zmierňuje príznaky ekzému, psoriázy a iných kožných ochorení.

Tekvicový olej a vlasy

Poznáte ten pocit, keď je vaša koruna krásy po vyfénovaní vlasov suchá ako slama? V takomto prípade je tekvicový olej ideálnou voľbou. Vďaka svojmu zloženiu a veľkému množstvu antioxidantov dokáže vyživiť vlasy až do hĺbky a prinavrátiť im stratený objem.

Otestované: Na suché unavené vlasy skvele zaberá vyživujúca maska. Stačí aplikovať tekvicový olej na poslednú tretinu vlasov ku končekom.

Olej z tekvicových jadier a chudnutie

Ak chcete prečistiť telo a zbaviť sa nežiaducej hmotnosti, olej z tekvicových jadierok by doma rozhodne nemal chýbať. Zdravo odbúrava tuky a toxíny z problémových partií a ciev, zrýchľuje metabolizmus, naštartuje trávenie a lepšie vyprázdňovanie. Nebudete sa musieť trápiť s nafukovaním.

Najchutnejšia alternatíva: Tekvicový olej je skvelý do jogurtov, šalátov, tvarohu, kaší, pizze, na vrch polievky, k cestovinám, pečivu, do rizota či omáčok. Zvýrazní chuť v nátierkach a vajíčkových jedlách.

Tekvicový olej a tehotenstvo

Tento olej je preto skvelým výživovým doplnkom pre tehotné ženy, pretože zabezpečí správny vývoj plodu.

Tekvicový olej a prostata

Jód je dôležitým stopovým prvkom nielen u žien, ale i u mužov. Má priaznivý účinok na tvorbu spermií a predchádza zápalu prostaty.

Tekvicový olej s jódom na štítnu žľazu

Tekvicový olej s organicky viazaným jódom má jedinečnú schopnosť zlepšiť jódový deficit v tele. Najväčšie množstvo jódu sa zužitkuje v štítnej žľaze, v sliznici žalúdka, v mliečnych žľazách a v maternici. Základným predpokladom správneho fungovania organizmu je zdravá funkcia štítnej žľazy. Jód jej zabezpečuje potrebnú výživu a tak dokáže regulovať všetky pochody a procesy v organizme.

Tekvicový olej s jódom má aj nasledujúce blahodarné účinky:
detoxikuje organizmus
reguluje metabolizmus
napomáha duševnej rovnováhe
dokáže zlepšiť stav osteoporózy
spomaľuje proces starnutia buniek
pozitívne ovplyvňuje obranyschopnosť
zmierňuje príznaky strumy, porúch štítnej žľazy
chráni telo pred röntgenovým žiarením, po CT, MRI
dokáže zabrániť vzniku kardiovaskulárnych ochorení a mozgovej porážky

O tekvicovom oleji sa hovorí ako o tekutom zázraku, ktorý predlžuje život. Celkovo pozitívne vplýva na organizmus. Konzumuje sa v malých množstvách, preto vydrží neporovnateľne dlhšie ako bežný rastlinný olej. Jeho účinky si tak bude môcť dopriať celá rodina.

Odporúčame: Tekvicový olej s jódom

 

Autor článku: Lenka K.

Pridajte sa k nám

Kategórie