Vyberte položku Stránka

Bohaté a štedré Vianoce: Tipy na vianočné darčeky, ktoré chytia za srdce.

Bohaté a štedré Vianoce: Tipy na vianočné darčeky, ktoré chytia za srdce.

Zima sa pomaly začína a s ňou ruka v ruke prichádzajú aj najkrajšie sviatky v roku – Vianoce. Symbol vzájomnej úcty, lásky k blížnym, priateľstva, pokoja a mieru. Na druhej strane Vianoce predstavujú aj čas väčších investícií a nákupnej horúčky vianočných darčekov, ktorú si väčšina z nás necháva na poslednú chvíľu. Spomaľte a ponorte sa spolu s nami do histórie tohto štedrého zvyku a nechajte sa inšpirovať tipmi na darčeky, ktoré potešia Vašich blízkych.

Obdarovávanie blízkych na Vianoce má korene v našej minulosti

Darčeky na Vianoce dokážu určite najviac oceniť deti. Toto gesto sympatie, úcty, priateľstva a upevňovania zväzku s obdarovanou osobou má hlboký význam. Je to tradícia, ktorá sa začala šíriť už v starovekom Ríme, kedy sa ľudia obdarovávali na počesť príchodu Nového roka.

Prvé skutočné záznamy o vymieňaní vianočných darčekov medzi príbuznými a priateľmi pochádzajú zo 16. storočia. Najviac vianočných darčekov, rovnako ako dnes, dostávali deti. Vianočné darčeky však v tých časoch rozhodne neboli také veľkolepé ako ich poznáme v dnešných časoch. Boli pre ľudí vzácne a preto si dary nesmierne vážili. Mnohokrát išlo iba o drobnosti, ktoré ľudia sami ručne vyrábali, vďaka čomu získal vianočný darček pridanú hodnotu.

Symbolika ukrytá v darčekoch

Každý darček podarovaný vo sviatočnú chvíľu, ukrýval v sebe jedinečnú symboliku. Mladým ľuďom sa podarovávali jablká na znak zdravia, sily a dlhovekosti, orechy ako symbol múdrosti či sladké perníčky, ktoré vyjadrovali radosť a pôžitok z mladosti.

Pre dievčatá boli zas typické vianočné darčeky v podobe náramkov s bielymi perličkami, ktoré symbolizovali ich čistotu a nevinnosť. Ak bola rodina bohatšia, obdarovávali sa v nej zlatými retiazkami alebo náramkami. Dospelí si zvykli venovať fľašu vína, ovocie a sladkosti, ktoré symbolizovali sladký život. Veľmi obľúbené v tých časoch boli aj voňavky, vonné oleje a maste.

O 200 rokov neskôr už nosil vianočné darčeky Ježiško a Santa Claus

Symbolika slovenského Ježiška úzko súvisí s kresťanstvom a betlehemskou tradíciou z počiatkov 16. storočia. Ježiško tak predstavuje osobu, ktorá všetkým dobrým deťom (ale i dospelým) nosí na Štedrý deň vianočné darčeky, ktoré necháva pod vianočným stromčekom.

V anglosaských krajinách je zas zvykom, že darčeky nosí obľúbený muž zo Severného pólu, s červeným kabátom a bielou bradou – Santa Claus. Ten v predvečer Vianoc na svojich saniach s dvanástimi zapriahnutými sobmi rozdáva deťom darčeky na celej zemeguli. S vrecom plným darčekov sa spúšťa dolu komínom a pre každé dobré dieťa nechá vianočné darčeky pod rozsvietením stromčekom, zatiaľ čo celá rodina spí.

Vianočné darčeky predstavujú každý rok novú výzvu

Dominantou súčasnosti sú niekedy až okázalo drahé dary. Súčasné vianočné darčeky vo väčšej miere stratili na povestnej symbolike a stali sa z nich skôr úžitkové, praktické či zábavné darčeky. Našťastie to najdôležitejšie posolstvo obdarovávania aj naďalej pretrváva. Radosť z vianočných darčekov je úprimná a hreje nás pri srdci.

Každopádne to, aké vianočné darčeky kúpime a v akej cenovej relácií sa budú pohybovať, je osobitou voľbou každého z nás. Vianoce sú predsa len raz za rok a túto vianočnú atmosféru by sme si mali spolu s našimi blízkymi patrične užiť.

Nakupovanie vianočných darčekov predstavuje pre mnoho ľudí stres a každoročnú dilemu, aké výnimočné darčeky kúpiť pre každého z rodiny a priateľov. Každé Vianoce pri nákupe vianočných darčekov tak predstavujú novú a novú výzvu.

Aby sme Vám to trochu uľahčili ponúkame Vám niekoľko tipov na skvelé vianočné darčeky pre mužov, ženy, deti a rodičov. Nechajte sa inšpirovať a vyberte ten správny darček, ktorý poteší:

Zážitkové vianočné darčeky pre mužov: Novodobý hit, ktorý rozprúdi krv v žilách

Základným pravidlom, ktorým by ste sa pri výbere vianočných darčekov pre mužov mali riadiť, je poznať ich vek a záujmy. Každý muž je originál a ak si myslíte, že všetci považujú sveter za super vianočný darček, ste na omyle. Muži sú najmä praktické bytosti poháňané kúskom adrenalínu a dobrodružstva.

Z tohto dôvodu zrejme každý chlap túži aspoň raz v živote zažiť poriadne dobrodružstvo a nahnať do žíl adrenalín. V posledných rokoch je veľmi obľúbeným darovanie nezabudnuteľného zážitku. Vyberať môžete naozaj zo širokej ponuky, stačí sa len správne rozhodnúť.

Športovejšie naladených mužov by určite potešil tandemový zoskok, flyboarding, bungee jumping či taký potápačský kurz. Tým, ktorí chcú vyskúšať niečo jedinečné, ale zároveň maximálne dbajú o svoje zdravie, môžete napríklad podarovať mrazivý vianočný vstup do kryokomory.

Šport a zábava

Vianočné darčeky pre ženy: Podarujte im to, po čom tajne túžia

Kupovať vianočné darčeky ženám je zrejme o niečo ľahšie ako mužom. Ženy sú éterické bytosti hľadiace najmä na estetickú stránku veci. Ideálne vianočné darčeky pre ženy sú najmä tie, z ktorých je cítiť krásu a dotyk luxusu. Mali by teda pohladiť nielen oči, ale i dušu.

Tieto ženské kritéria najviac spĺňajú šperky. Každá žena má svoju predstavu o dokonalom šperku, ktorý by si zo srdca priala. Vianoce Vám dávajú skvelú zámienku jej tento tajný sen splniť. Určite ju poteší roztomilo zabalená malá krabička pod stromčekom, v ktorej sa bude ukrývať retiazka, náramok či prstienok.

Skvelým tipom ako potešiť nežnejšie pohlavie, môže byť aj kozmetika, alebo parfum. Tu si však dávajte trochu väčší pozor. Veľmi jednoducho sa môže stať, že s kozmetickým vianočným darčekom šliapnete vedľa. Najlepšie je, ak viete, akú značku kozmetiky žena preferuje, ktoré vône má rada, aké odtiene sa jej páčia alebo čo z kozmetiky najviac používa. Podľa týchto nenápadných informácií dokážete vybrať ideálny vianočný darček zo širokej kozmetickej ponuky.

Vianočné darčeky pre rodičov, ktoré poďakujú za roky starostlivosti

Rodičia sú asi tie najvďačnejšie osoby vo Vašom živote. Akékoľvek vianočné darčeky im vyberiete, budú za ne vďační, urobia im radosť a spríjemnia vianočné chvíle. Ak chcete, aby vianočný darček Vašich rodičov naozaj chytil za srdce, stavte na rodinné spomienky.

Tento tip na vianočný darček je naozaj tak jedinečný, že ho nemusíte kupovať. Skúste ho pripraviť s láskou doma. Nahliadnite do rodinného archívu a povyberajte tie najdôležitejšie spomienky. Vyrobte pre svojich rodičov handmade kalendár z rodinných fotografií. Dbajte na to, aby sa v kalendári objavili všetci členovia rodiny. Tento vianočný darček pre rodičov im určite vyčaruje úsmev na tvári a možno padne aj nostalgická slzička šťastia.

Rodičia určite veľmi ocenia aj praktické veci do domácnosti. Kuchynský robot, kávovar, žehlička, práčka, mikrovlnná rúra či televízor – to všetko sú veci do domácnosti, bez ktorých sa len veľmi ťažko zaobídeme. Ak viete, že Vašim rodičom tieto praktické veci do domácnosti dosluhujú, podarujte im pod stromček nové.

Vianočné darčeky pre deti, ktoré im rozžiaria očká

Vianočné sviatky sú pre deti charakteristické najmä prázdninami, vianočnými dobrotami a samozrejme vianočnými darčekmi. Dbajte najmä na to, že vianočné darčeky by mali nielen potešiť, ale zároveň by mali byť pre nich užitočné a mali by rozvíjať ich schopnosti, zodpovednosť či kreativitu.

To, čo si deti prajú pod stromček, Vám môžu povedať aj oni sami. Dajte im do ruky papier, pero alebo ceruzky, aby mohli napísať, prípadne nakresliť list Ježiškovi. V ňom Vám prezradia svoje najtajnejšie priania a Vám to uľahčí hľadanie ideálnych vianočných darčekov pre Vaše ratolesti.

Tým najmenším sa zíde najmä detská kozmetika, ktorá je kvalitná a šetrná k ich citlivej pokožke. Ak táto kozmetika bude ešte s motívom ich obľúbenej rozprávky, pripravte sa na neutíchajúce výkriky radosti.

Hračky sú zaručenou klasikou. Lego, domček pre bábiky, detská kuchynka, autá od výmyslu sveta, plyšáky a mnoho iného určite vyčaria úsmev a šťastie na každej detskej tváričke. A aby si deti začali rozvíjať logické myslenie a zároveň si osvojili prvky súťaženia, podarujte im spoločenské hry alebo vedomostné hry. Nenásilnou a zábavnou formu  si tak deti rozvíjajú svoje obzory, súťažia a učia sa tímovej spolupráci.

V detskom veku je veľmi dobré vytvárať aj vzťah k literatúre. Knihy preto budú skvelým vianočným darčekom. Jednotlivé knižné tituly sú špeciálne prispôsobené vekovej kategórií detí. Sú plné ilustrácií, názorných ukážok a množstvo z nich je aj interaktívnych, stačí si len vybrať.

Pre staršie deti skúste vyberať vianočné darčeky, ktoré budú reprezentovať ich záujmy. Chlapci v tomto veku väčšinou trávia veľa času pri počítači alebo Xboxe hraním hier. Dievčatá sa zas začínajú viacej zaujímať o módu a dekoratívnu kozmetiku.

Aj keby sa na prvý pohľad mohlo zdať, že Vianoce sú najmä o darčekoch, nezabúdajte, že tieto sviatky majú hlbší význam. Nezáleží koľko vianočných darčekov tento rok kúpite a koľko si ich nájdete pod stromčekom vy. Dôležité je, že sa pri stromčeku zíde celá rodina a spoločne si vychutnáte rozprávkové kúzlo Vianoc. Veď to všetci dobre poznáte: „Vtedy sú Vianoce, keď sa celý svet zrazu šťastím ligoce.“

 

TIP: Široký výber hračiek pre deti  nájdete aj v obchode market24:

 

Autor článku: Ivana H.

 

Pridajte sa k nám

Kategórie