Vyberte položku Stránka

Pes do bytu – 12 tipov ktoré psie plemená sú vhodné do bytu.

Pes do bytu – 12 tipov ktoré psie plemená sú vhodné do bytu.

Psy dokážu človeka bezhranične milovať. Ak aj vám učarovali nejedny psie oči a neviete sa rozhodnúť pre toho pravého, poradíme vám, ktorý je vhodný pes do bytu.

Čo si treba pred kúpou uvedomiť?

Každé plemeno má odlišnú povahu, s ktorou sa treba popasovať, no rešpektovať ju. Skvelý kontrast pováh majú poľovnícke energetické psy a priateľskí spoločníci ako maltézák. Pes je ako dieťapotrebuje pravidelnú stravu, veterinárnu  starostlivosť, večnú pozornosť a cvičenie. Musíte myslieť na to,  že vás to bude stáť veľa trpezlivosti, času, aj peňazí. Pred kúpou zožeňte čo najviac informácií o konkrétnych plemenách a uistite sa ktoré psie plemeno je pre vás najvhodnejšie.


Vhodný pes do bytu a jeho vlastnosti:

Čivava

Kto by nepoznal najmenšieho psíka na svete?  Tento štvornohý potkaník nemá veľké nároky na výbeh. Buďte však obzvlášť opatrní, ak máte malé deti, prípadne ak pravidelne doma cvičievate. Tento malý dobrodruh sa dokáže veľmi ľahko pripliesť pod nohy. Pre svoju teritoriálnu povahu zvykne mať problém s inými plemenami a cudzími ľuďmi. Neobľubuje zimu a preto je ideálny pes do bytu.

Kavalier King Charles Španiel

Tento skvelý spoločník sa veľmi ľahko adaptuje na životný štýl svojho pána. Či už s ním budete chodiť na dlhé prechádzky, alebo vysedávať na gauči. Malou výzvou však je učenie na prechádzky. Spočiatku budete stúpať do mláčok častejšie, ako by tomu bolo pri ostatných plemenách. V domácnosti je prispôsobivý, priateľsky k deťom a od viacerých majiteľov odporúčaný pes do bytu.

Mopslík

Mops sa pre svoju mieromilovnú povahu skvele znáša s inými psami. Vďaka šľachteniu však „trpí“ krátkym nosom, preto chrápaním tromfne aj spiaceho manžela 🙂 . Krátky ňufák môže spôsobiť v lete prehriatie, takže ho zásobujte dostatočným množstvom vody.

Ideálny pes do bytu by mal mať tieto vlastnosti:
Priateľsky k dospelým a deťom
Tolerantný aj k iným zvieratám
Čistotný a veľmi nehlučný
Nenáročný na výchovu a výcvik
Nepotrebovať veľa priestoru a pohybu
Nevyžadovať si permanentnú spoločnosť

Maltézák

Maltézsky teriér ťažko znáša odlúčenie od svojej rodiny, preto sa skvele hodí k starším ľuďom. Potrebuje viac pozornosti ako ostatné plemená. Vyznačuje sa dobrou učenlivosťou. Ostatné zvieratá naháňa, no neublížil by im. Vaše ratolesti bude zbožňovať.

Pudel trpasličí

Pôvodne bol vyšľachtený na loveckého psa, takže potrebuje viac výbehu. Nemá problém so žiadnymi zvieracími konkurentami v domácnosti. Avšak cudzích ľudí a deti neprijíma najľahšie. Jeho srsť je náročnejšia na starostlivosť.

Basenji

Tento domáci maznáčik má relatívne úzky hrtanový priestor, preto nedokáže štekať. Avšak je charakteristický unikátnymi psími zvukmi. Jeho povaha je značne tvrdohlavá. S ostatnými psami nemá dobré vzťahy, no s deťmi práve naopak. O svoju srsť sa stará dôkladne ako mačka.

Kokeršpaniel

Vyznačuje sa silným loveckým inštinktom, preto potrebuje aspoň hodinové výbehy denne. V rámci výcviku mu treba dať jasne najavo, kto je pánom. Namiesto celej rodiny je skôr naviazaný na človeka, ktorý ho kŕmi. Patrí medzi priateľské psy vhodné do rodín.

Bišon

Bišon je skvelým spoločníkom pre psíčkarov začiatočníkov. Tento biely miláčik sa dobre prispôsobuje, je veľmi priateľský a vhodný pes do bytu. Vyžaduje dôkladnú starostlivosť o srsť v podobe pravidelného vyčesávania. Pre svoju hravosť potrebuje väčšiu pozornosť.

Náš štvornohý priateľ bude bezpodmienečne potrebovať:
Prirodzenú lásku
Kvalitnú potravu
Dostačujúcu hygienu
Pozornosť a cvičenie
Prechádzky na vzduchu
Zdravotnú starostlivosť
Svoju misku a hračky
Miesto na spanie a relax
Obojok, náhubok, voditko, postroj

Bulldog

Charakter tohto psa dokážete vyčítať z jeho vzhľadu. Oplýva láskou, pokojom a dobrosrdečnosťou. Nevyhľadáva bitky s inými psami. Vydrží aj štekot čiváv a iných provokatérov. Svoje správanie adaptuje podľa veku dieťaťa. K cudzím je ľahostajný.

Pekinský palácový psík

Tento chlpáč je veľmi náročný na chov kvôli srsti a zdravotným problémom. Patrí medzi dôstojných a pokojných psov. Príchod cudzieho človeka ohlási štekotom, no nie agresivitou. Pekinéz je pomerne prispôsobivý.

TIP: 200 stranová knihaKrátka príručka pre majiteľa šťastného psa vám prezradí 98 základných tipov a techník pre vytvorenie čo najhodnotnejšieho vzťahu so psom.
Autor knihy Cesar Millan je najvyhľadávanejším odborníkom na psie správanie na svete.

Bavlnka

Tento druh bišónika má typicky huňatú dlhú srsť, o ktorú sa treba pravidelne starať. Štruktúra neplznúcej srsti je podobná bavlne. Vyznačuje sa svojhlavou povahou. Miluje deti a plávanie. S ostatnými psami vychádza výborne.

Brabantský grifon

Grifon patrí medzi zvedavých spoločníkov do rodín s deťmi. Vychovať ho nie je problematické. V prítomnosti iných psov je tolerantný. Tieto psy nepotrebujú veľké prechádzky, no tešia sa pobytu vonku.

Ktorý z týchto maznákov vám učaroval najviac?, ktorý je váš budúci pes do bytu? 🙂

Autor článku: Lenka K.

 

 

Pridajte sa k nám

Kategórie