Vyberte položku Stránka

Prekrásne vianočné ozdoby Vám vykúzlia rozprávkovo čarovné Vianoce.

Prekrásne vianočné ozdoby Vám vykúzlia rozprávkovo čarovné Vianoce.

Rok sa s rokom opäť stretol a pomaly nastáva ten čarokrásny vianočný čas. Cítite to? Mrazivý vzduch, ktorý so sebou nesie melódiu vianočných kolied. Snehobiele vločky nežne zahaľujú každý kúsok zeme do mäkkej periny a my sa uchyľujeme do tepla domova oslavovať s blízkymi to najkrajšie obdobie v roku – Vianoce.

Vianoce tu neboli odjakživa: Spoznajte ich bohatú históriu

Vianoce sú najkrajším a najmasovejším sviatkom v roku. V dávnej minulosti, v predkresťanských časoch, sa v tomto období vo veľkom oslavoval začiatok zimného slnovratu. Ľudia verili, že im to prinesie šťastie a hojnú úrodu v nadchádzajúcom roku.

S príchodom kresťanstva sa podstata tohto sviatku zmenila v oslavu narodenia Spasiteľa – Ježiša Krista. Od tej doby sa Vianoce stali neodmysliteľnou súčasťou kultúry všetkých kresťanských národov. Avšak až okolo 16. storočia sa začali Vianoce oslavovať približne tak, ako ich poznáme dnes. V súčasnosti sú Vianoce ospevované ako sviatky pokoja a mieru, ktoré veľkolepo oslavujeme v kruhu rodiny a blízkych.

Lesk a ligot Vianoc poznali ľudia už odpradávna

K Vianociam neodmyslite patria tradičné vianočné ozdoby, vianočné dekorácie a vianočné svetielka. Bez nich by to jednoducho nebolo ono. Sú pohladením nielen pre naše oči, ale i dušu a umocňujú magickú sviatočnú atmosféru.

V minulosti ľudia na vianočnú výzdobu používali najmä sušené ovocie, jabĺčka, orechy, sladkosti, papierové reťaze, slamu a sviečky. Neskôr to boli najmä voskové a fúkané ozdoby. Z nich si ľudia ručne vyrábali rôzne vianočné dekorácie, ktoré zútulňovali ich príbytky a prinášali do nich vianočnú atmosféru.

V dnešnej modernej dobe milovníci týchto sviatkov každoročne investujú do vianočnej výzdoby nemalé peniaze. A niet sa čomu čudovať. Výrobcovia a obchody nám ponúkajú širokú škálu najrozmanitejších vianočných ozdôb a dekorácií, vďaka čomu si každý z nás môže zvoliť originálnu vianočnú výzdobu podľa vlastného vkusu.

Vianočný stromček: Zvyk, ktorý k nám prišiel až z Nemecka

Dominantou vianočnej výzdoby je bezpochyby vianočný stromček. Pre mnohých ľudí nie sú Vianoce tým pravým, pokým sa nepostaví vianočný stromček. Zdobenie vianočného stromčeka je najrozšírenejší vianočný zvyk, ktorý pochádza z Nemecka a prvýkrát sa objavil v 16. storočí.

Dnes je tento vianočný zvyk zároveň aj milou rodinnou tradíciou, pri ktorej sa spolu stretnú členovia rodiny. Veď predsa nie je nič krajšie ako vidieť svoje deti spievať vianočné koledy, odbaľovať vianočné ozdoby, zdobiť vianočný stromček. Tá radosť v ich očiach je jednoducho čarovná.

Trendy v zdobení vianočných stromčekov

Trendy v zdobení vianočných stromčekov sa každým rokom menia. V posledných rokoch môžeme v obchodoch vidieť jednofarebnú, maximálne dvojfarebnú kombináciu zdobenia vianočných stromčekov, tzv. „tón v tóne“. Vianočné ozdoby sa nesú v znamení elegancie, nadčasovosti a v mnohých prípadoch aj rafinovaného luxusu. Prevládajú najmä hladké matné ozdoby alebo ozdoby s bohatými vzormi. Veľmi obľúbené sú aj lesklé ozdoby ladené do decentných farieb ako je biela, zlatá, strieborná, šedá či staroružová.

Ak Vám doma nepobehujú malé ratolesti alebo nezbední domáci miláčikovia, pokojne môžete zainvestovať do nádherných sklených vianočných ozdôb, napríklad v podobe vianočných gulí. Mnohé z nich sú ručne fúkané i zdobené a Vášmu vianočnému stromčeku dodajú pôsobivú rustikálnosť.

Mnohí však zostávajú verní klasike a preto na výzdobu svojich vianočných stromčekov zvolia vianočné ozdoby v retro, vintage alebo vo vidieckom štýle. Z materiálov prevláda najmä slama, drevo, ale i papier. Svojmu veľkolepému návratu sa tešia aj háčkované, látkové alebo aj keramické  vianočné dekorácie a ozdoby.

Klasické ozdoby nemusíte kupovať: Postačia Vám šikovné ruky a kúsok kreativity

Originálne vianočné dekorácie a ozdoby si môžete vytvoriť aj sami a šikovných pomocníkov Vám môžu robiť Vaše deti. Ak ste aj vy zástancami tradičného a prírodného štýlu, máme pre Vás skvelý tip na voňavé DIY vianočné ozdoby – oriešky.

Postup je naozaj rýchly a veľmi jednoduchý. Všetko, čo potrebujete hravo nájdete u Vás v domácnosti.

Na voňavé vianočné oriešky budete potrebovať:
škrupinky z vlašských orechov
koreniny (badián, škorica, klinčeky)
špagát alebo tenšia stuha
slama, seno alebo rafia
sušenú citrónovú alebo pomarančovú kôru
silikónová pištoľ

S vianočným obdobím sa tradične spája aj pečenie vianočných dobrôt. Preto, ak pečiete orechové koláčiky, škrupinky určite nevyhadzujte, zídu sa Vám na výzdobu. Dbajte na to, aby škrupinky boli rozdelené na dve celistvé polovice. Jemne ich očistite. Ak chcete, aby sa Vám orechové škrupinky pekne leskli, prestriekajte ich lakom. Na zavesenie použite kúsok špagátu alebo tenšej stuhy.

Vnútro škrupiniek vyplňte buď slamou, látkou, rafiou alebo senom. Vôňu im dodáte tradičnými vianočnými koreninami – badián, klinčeky, škorica. Pre ešte väčšiu intenzitu vône, pridajte nastrúhanú sušenú kôru z citróna alebo pomaranča. Aby všetko pekne v škrupinke držalo, použite na upevnenie silikón. Potom už len stačí ozdoby zavesiť na Váš vianočný stromček.

Nápadité vianočné dekorácie pre Váš interiér a exteriér

Existuje množstvo inšpiratívnych spôsobov ako vyzdobiť nielen Váš vianočný stromček, ale i zvyšok Vášho domu, či už hovoríme o interiéry alebo exteriéry. Doprajte vianočné pohladenie aj Vašej kuchyni, obývačke alebo spálni. Nech je sviatočnú náladu cítiť z každého kúta Vašej domácnosti.

Svietiace reťaze, vianočné figúrky, girlandy, ikebany, vianočné svietniky, sviečky, vankúše alebo adventný veniec či kalendár – to je iba malá ochutnávka z pestrej ponuky vianočných doplnkov, ktoré Vám pomôžu počas Vianoc premeniť Váš  interiér doslova na rozprávku.

V neposlednom rade nezabúdajte ani na vonkajšiu výzdobu. Privítajte každého návštevníka pohľadom na Vaše vyzdobené vchodové dvere. Mohutný vianočný veniec s červenými stuhami, drobnými roľničkami, guľkami či šiškami v kombinácií s ihličím a hravými svetielkami, sa bude na Vašich vchodových dverách dokonalo vynímať.

Ak premýšľate o nápaditej výzdobe, popustite uzdu svojej fantázie a vymyslite tento rok niečo špeciálne. Kreativite sa medze nekladú. Hlavné je, aby sa výzdoba páčila najmä Vám a spríjemnila Vám vianočné sviatky.

Popri všetkom tom vianočnom pečení, výzdobe a zhone nezabúdajte, že Vianoce nie sú len o hmotných veciach. Je to najmä čas, kedy by sme mali byť k sebe navzájom milší, mali by sme si užívať slávnostné chvíle s našimi blízkymi a radovať sa z každej maličkosti. Pretože iba tak zažijete to pravé kúzlo Vianoc.

Odporúčame: Vianočné ozdoby a vianočné dekorácie nájdete aj v obchode 4Home:

Autor článku: Ivana H.

Pridajte sa k nám

Kategórie